Cupa Davis / Kazahstan conduce Elvetia la ea acasa cu 2-1! Germania si Marea Britanie, la o victorie de calificarea in „careul de asi”

federer-wawrinkaSurprizele nu contenesc sa apara in sferturile Cupei Davis, Cehia fiind singura tara care a reusit sa-si asigure calificarea in penultima faza a comeptitiei dupa  partidele disputate in primele doua zile ale Grupei Mondiale.

Favorita in fata Germaniei, Franta este condusa cu 1-2 dupa ce Julien Benneteau a fost invins de Tobias Kamke, iar Jo-Wilfried Tsonga a cedat in fata lui Peter Gojowczyk. Sambata, insa, dublul Michael Llodra si Julien Benneteau au adus primul punct echipei din „Hexagon”, dupa victoria in fata duo-ului Tobias Kamke si Andre Begemann, pastrand totodata sanse pentru Franta in infruntarea cu Germania.

Sferturi cu probleme si pentru Elvetia, care desi are in componenta doi dintre cei mai buni tenismeni ai lumii, Roger Federer si Stanislas Wawrinka este condusa acasa cu 1-2 de Kazahstan. Stanislas Wawrinka a fost invins de Andrey Golubev si a mai pierdut odata in formula de dublu alaturi de Stanislas Wawrinka, impotriva cuplului Nedovyesov / Golubev.

In cel de-al patrulea sfert de finala, cel dintre Marea Britanie si Italia, insularii conduc cu 2-1 dupa primele doua zile, gratie victoriilor obtinute lui Andy Murray, la simplu, contra lui Andreas Seppi si la dublu unde a fost secondat de Fabio Fognini. Inca o victorie in cele doua meciuri ramase i-ar aduce pe britanici din nou in careul de asi ai Cupei Davis, dupa o pauza de 33 de ani.

Duminica se vor desfasura ultimele doua meciuri de simplu ale sferturilor de finala.