Ciclism – Rutierii mureseni, protagonistii primei zile a competitiei pe puncte de la Arena Nationala!

ciclisti-Arena-NationalaTemperatura scazuta si vantul care a batut destul de puternic in apropierea Arenei Nationale nu i-au impiedicat pe 58 de ciclisti amatori si profesionisti sa participe la prima zi a concursului pe puncte. Dar si cu premii, ce vor fi oferite primilor trei clasati de la toate categoriile, in prima duminica a lunii aprilie, la competitia din cadrul Cupei Niro, de la Dragonul Rosu.


Trei dintre actualii si fostii elevi ai antrenorului Berekmery Csongor, de la Muresul Tg. Mures, au castigat probele la care au fost inscrisi. Mai intai, cadetul Iosif Malnasi, 20 puncte, timp 32,13 minute, inaintea lui Andrei Bidilici-Olimpia Bucuresti, 9 puncte, castigatorul intrecerilor anterioare si a coechiperului acestuia, Iulian Baciu, 6. Ultimii doi, incurajati de pe margine de antrenorul Mihai Anghel.

Concursul feminin s-a incheiat cu victoria Beatei Piringer-Muresul Tg. Mures, 13 puncte, timp 28,11, secondata de Irina Dumitru-Petrolul Ploiesti, 11 si Andreea Ionescu-Olimpia, 3. Al treilea muresan, Sipos Zoltan, transferat nu demult la Dinamo, a castigat la Elite, cu 24 puncte (patru victorii la sprinturile intermediare si tot atatea clasari pe locul al treilea), timp 57,10, secondat de Nicolae Tintea-Petrolul Ploiesti, 15 si de Dan Crista-BikExpert, 15.

La categoria cadete, cea mai buna s-a dovedit Andreea Vasile, secondata de Alesia Georgiadis, venita impreuna cu tatal ei. Cursa juniorilor i-a revenit lui Catalin Iorga-Bilal 2000 Constanta, 21 puncte, timp 41,20, care i-a invins pe doi reprezentanti ai clubului bucurestean Olimpia, Razvan Anghel, 11 si Mihai Parvan, 7. Cum am mentionat, premiantii vor fi cunoscuti duminica, la incheierea concursului de la Dragonul Rosu.

Etichetat cu: , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Ciclism

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj492223
2FCSB472231
3CS U Craiova432213
4Astra Giurgiu372210
5FC Botosani35223
6FC Viitorul342211
7Dinamo Bucuresti34229
8CSM Poli Iasi3022-1
9ACS Poli Timisoara2622-12
10FC Voluntari2522-5
11Concordia Chiajna24220
12Gaz Metan Medias1522-23
13OSK Sf Gheorghe1522-27
14Juventus Bucuresti922-32