Hochei pe gheata – Finala Campionatului National / Corona castiga la Miercurea Ciuc si egaleaza scorul general! Urmeaza al cincilea meci luni

asc-corona-miercurea-ciucPentru prima oara in acest sezon duelul dintre HSC Miercurea Ciuc si AS Corona Brasov s-a decis dupa prelungiri, de data asta in finala Campionatului National. Corona s-a impus in deplasare cu 3-2 (1-0, 0-1, 1-1, 1-0) si va juca partida cu numarul 5 luni seara, in arena proprie.
Antal a deschis scorul in minutul 3, Goga a egalat in minutul 33, slovacul Dornic i-a readus pe oaspeti la conducere, dupa 14 minute, desi Corona se afla in inferioritate numerica, iar Mihaly a restabilit echilibrul pe tabela cu patru minute inaintea incheierii timpului regulamentar. A urmat o repriza de 20 de minute de prelungiri, din care aveau sa se joace doar 120 de secunde, Dornic reusind golul victoriei, ce a fixat scorul general la 2-2.

Luni, la Brasov si miercuri, la Miercurea Ciuc se vor juca urmatoarele meciuri. E posibil sa se desfasoare si a saptea intalnire, joi, in sala de langa Tampa, daca niciuna dintre echipe nu va castiga pana atunci patru jocuri.

sursa foto: thehornets.ro