Meci nebun la Blaj in semifinalele campionatului national de volei feminin! Stiinta Bacau este prima finalista!

blaj-dinamoIeri dupa amiaza s-au disputat meciurile cu numarul trei din semifinalele campionatului feminin de volei. Daca Stiinta Bacau a obtinut calificarea in finala fara mari emotii in fata Medicinei Tg. Mures, in cealalta semifinala Alba Blaj si Dinamo au oferit un spectacol total.

In cel de-al treilea meci al semifinalei, disputat la Blaj, cele doua echipe porneau de la 1-1 la general. Gazdele au castigat primul set la cu 25-20, iar dinamovistele au revenit in setul secund si au egalat situatia la unu. Setul trei a revenit din nou gazdelor, pentru ca oaspetele sa revina din nou si sa trimita meciul in decisiv. Setul cinci a fost unul cum rar vezi in volei. Gazdele au profitat de forma slaba a dinamovistelor in preluare si s-au distanat la 13-7, diferenta ce parea decisiva. Elevele lui Marian Constantin nu au renuntat insa la lupta si au realizat o rasturnare incredibila, reusind sa faca 8 puncte la rand inchizand setul si partida cu 15-13.