Baschet – Play-off-ul feminin, primele meciuri / Victorii nete ale formatiilor favorite, care vor juca in deplasare urmatoarele partide

cos-baschetDupa victoria la scor a campioanei en-titre si, totodata, lidera a sezonului regulat,  Universitatea „Vasile Goldis” ICIM Arad, 76-40 cu Danzio Timisoara, alte trei echipe care au evoluat pe teren propriu la debutul play-off-ul Ligii Nationale feminine s-au impus fara probleme.

Cel mai clar succes l-a obtinut ACS Sepsi Sfantu Gheorghe, 83-56 (52-29) cu CS BC Alexandria. Loyd, 19 si Watson, 18 au fost principalele realizatoare ale invingatoarelor, respectiv Sipos, 16, de la oaspete. A urmat-o CSU Alba Iulia, 81-55 (43-30) cu CSM Satu Mare, Reed si Kertni Hope, inscriind cele mai multe puncte, 15 pentru cele doua teamuri. Vicecampioana CSM Targoviste s-a intrebuintat destul de serios pentru a trece cu 79-64 (49-37) de Olimpia CSU Brasov. Dovada scorurile din sferturile 1 (22-23), 3 (15-13) si 4 (15-14), castigatoarea fiind decisa, practic, in al doilea sfert, 27-14. Cosgeterele partidei au fost Stoenescu, 25 si Kovacevic, 21.

Meciurile cu numarul 2 vor avea loc vineri (Danzio-UVGG Arad, CSM Satu Mare-CSU Alba Iulia) si duminica (CSU Alba Iulia-CSM Satu Mare si CS BC Alexandria-SCS Sepsi Sfantu Gheorghe).