Handbal – Liga Campionilor, masculin / Detinatoarea trofeului, eliminata de Vardar Skopje! Ghionea inscrie trei goluri, dar Orlen Wisla Plock paraseste competitia

HSV-Hamburg-handbalMansa secunda a partidelor din sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal masculin a adus o surpriza de proportie: infrangerea pe teren propriu, 29-30, dupa 28-28 in tur, a castigatoarei precedentei editii, SV Hamburg in fata echipei Vardar Skopje. In rest, au fost calificari ale favoritelor.

Formatia macedoneana a jucat extraordinar, conducand din minutul 1 si avand cinci goluri avans, 31-26, cu 12 minute inainte de final. Gazdele au redus diferenta pana la un singur gol, insuficienta pentru accederea in
semifinale. Unde va merge si vicecampioana Macedoniei, Metalurg Skopje, cu o dubla victorie, 25-17, in deplasare si 30-26 acasa cu KIF Kolding Copenhaga. Alte trei formatii s-au calificat in aceleasi conditii: FC Barcelona (29-22, 31-20 cu HC Aalborg), Flensburg Handewitt (26-25, 30-27 cu Celje Pivovarna Lasko) si Paris Saint Germain (30-28, 34-25 cu Gorenje Velenje).

Continua cursa, la golaveraj, MKB Veszprem (33-34, 31-26 cu Orlen Wisla Plock, echipa romanului Valentin Ghionea, care a macat trei goluri) si THW Kiel (28-31, 40-28 cu Motor Zaporojie. Ultimul joc, Rhein Neckar Loewen-Vive Tragi Kielce (28-32 in tur) va avea loc luni seara.