Calificare istorica pentru HCM Constanta in sferturile Cupei EHF!

hcm-cuget_liberHCM Constanta s-a calificat pentru prima data in istorie in sferturile de finala ale Cupei EHF, invingand pe teren propriu formatia Chambery Savoie, cu scorul de 29-25 (15-14). Dupa ce in Franta, pe 16 februarie, cele doua adversare au remizat in mansa tur a „optimilor”, scor 29-29, duminica, detinatorii titlului national s-au impus decisiv la Constanta.

Cu 8 puncte acumulate in Grupa D a turneului, HCM Constanta s-a calificat in sferturile de finala de pe locul doi, fiind devansata de Fuchese Berlin, echipa calificata direct in Final Four in calitate de gazda.

Echipa de la malul marii, antrenata de Zvonko Sundovski va fi repartizata in urna a doua alaturi de Sporting (Portugalia) si Nantes, in timp ce in prima urna se regasesc echipele Lugi HF(Suedia), Montpellier Agglomeration HB (Franta) si Pick Szeged (Ungaria). Tragerea la sorti este programata marti, 1 aprilie, la Viena, meciurile urmand a avea loc pe 19/20 aprilie (mansa-tur), respectiv 26/27 aprilie (mansa-retur).

sursa foto: cugetliber.ro