Turneul Masters 1.000 de la Miami / Djokovic – Murray, capul de afis al „sferturilor”! Vezi restul programului!

Djokovic-MurrayuRafael Nadal, nr 1 ATP, si Roger Federer, nr 5 ATP s-au calificat in „sferturile” turneului Masters 1.000 de la Miami, unde ii vor avea ca adversari pe Milos Raonic, respectiv Kei Nishikori, una dintre surprizele acestei editii.

Liderul mondial a trecut in doua seturi, 6-2, 6-2, de italianul Fabio Fognini, in vreme ce elvetianul a trecut de francezul Richard Gasquet, scor 6-1, 6-2, in 49 de minute.

Si britanicul Andy Murray, detinatorul trofeului, si-a asigurat prezenta pe tabloul sferturilor de finala, gratie victoriei cu 6-4, 6-1 inregistrata in fata unui alt francez, Jo-Wilfried Tosnga.

Una dintre surprizele acestei editii din Florida este ucraineanul Aleksandr Dolgopolov, care accede in sferturi dupa o victorie superba in fata elvetianului Stanislas Wawrinka, nr 3 ATP, castigatorul primului turneu de Mare slem al anului, Australian Open, scor 6-4, 3-6, 6-1. Pentru Dolgopolov urmeaza un duel cu Tomas Berdych.

Primul calificat in aceasta faza a fost sarbul Novak Djokovic, al doilea jucator al lumii, care l-a invins cu 6-3, 7-5 pe spaniolul Tommy Robredo. „Nole” va tine capul de afis al „sferturilor” unde il va avea ca adversar pe Andy Murray.

Rezultatele optimilor :
Rafael Nadal (Spania/N.1) — Fabio Fognini (Italia/N.14) 6-2, 6-2
Milos Raonic (Canada/N.12) — Benjamin Becker (Germania) 6-3, 6-4
Aleksandr Dolgopolov (Ucraina/N.22) — Stanislas Wawrinka (Elvetia/N.3) 6-4, 3-6, 6-1
Tomas Berdych (Cehia/N.7) — John Isner (SUA/N.10) 6-3, 7-5
Roger Federer (Elvetia/N.5) — Richard Gasquet (Franta/N.9) 6-1, 6-2
Kei Nishikori (Japonia/N.20) — David Ferrer (Spania/N.4) 7-6 (9/7), 2-6, 7-6 (11/9)
Andy Murray (Marea Britanie/N.6) — Jo-Wilfried Tsonga (Franta/N.11) 6-4, 6-1
Novak Djokovic (Serbia/N.2) — Tommy Robredo (Spania/N.16) 6-3, 7-5

Meciurile din „sferturi”: Djokovic — Murray, Nadal — Raonic, Federer — Nishikori si Berdych — Dolgopolov.