Hochei pe gheata – Mondialele under 18 din Anglia / A doua infrangere la limita a echipei tarii noastre!

romania-hochei-u18Nationala under 18 a Romaniei a pierdut al doilea meci consecutiv la o diferenta de un singur gol la Campionatele Mondiale de hochei, Divizia a II-a, grupa A, de la Dumfries-Anglia, 4-5 cu Croatia. Urmeaza o zi de pauza, iar joi va fi partida cu echipa tarii gazda.

Croatii au condus dupa prima repriza cu 3-0, inscriind un nou gol in minutul 32 al partii a doua a jocului. Un dus rece, care i-a determinat pe romani sa faca o cursa de urmarire, apropiindu-se la 3-4, dupa reusitele lui Creanga, Gereb si Rokaly. Ex-iugoslavii s-au desprins  in urma golului marcat de Gjoni in minutul 47. Gereb, care avea sa fie declarat cel mai bun jucator roman, a punctat dupa doua minute, stabilind scorul final.

sursa foto: sportrevolution.ro