Biatlon / Cupa Mondiala. Kaisa Makarainen, trei trofee la final de sezon! Puncteaza si Eva Tofalvi

Kaisa-MakarainenUltimul concurs al Cupei Mondiale feminine de biatlon, startul in masa de la Oslo-Holmenkollen, i-a oferit finlandezei Kaisa Makarainen satisfactia castigarii Globului mare de Cristal, depasind-o cu numai patru puncte pe reprezentanta gazdelor, Tora Berger.

Makarainen a mai cucerit doua Globuri mici la sprint si urmarire. Eva Tofalvi a punctat la general, sprint si urmarire. Slovaca Anastasia Kuzmina a trecut prima linia de sosire a probei de start in masa, 12,5 kilometri, cu 39:44,8, reeditand victoria din urma cu o zi la urmarire. Au secondat-o slovena Teja Gregorin, la 3,8 secunde si frantuzoaica Marie Dorin Habert, la 8,3.

Makarainen a ocupat locul 7, cu 39:70,2, acumuland 860 puncte la general, iar Berger, pozitia 14, 40:64,6, 856 puncte. A treia a fost belarusa Daria Domracheva, 793. Finlandeza a mai castigat la sprint, 367, urmata de Berger, 361 si Domracheva, 254 si la urmarire, 350, secondata de norvegianca, 319 si de belarusa, 296. Cehoaica Gabriela Soukalova a intrat in posesia Globului mic de Cristal la individual, 120, iar belarusa Daria Domracheva. pe cel de la start in masa, 151.

Eva Tofalvi s-a clasat pe 53 la general, cu 108 puncte, pe 37 la urmarire, 73 si pe 57 la sprint, 93. Cupa Natiunilor a refenit Norvegiei, 5603, urmata de Rusia, 5453 si Germania, 5422. Romania a fost a 17-a, cu 3044 puncte, din 33 de tari.