Hochei pe gheata -Finala Ligii MOL / Nove Zamky castiga pe terenul Coronei Brasov si ia trofeul

Nove-Zamky-hocheiMeciul cu numarul 5 al finalei Ligii MOL dintre ASC Corona 2010 Brasov si Nove Zamky, desfasurat la patinoarul din orasul de langa Tampa, a revenit slovacilor cu 4-1. Coincidenta interesanta, scorul general a fost 4-2 in favoarea formatiei oaspete, care cucereste in premiera trofeul.

Slovacii au castigat fiecare repriza, 1-0 (gol Caladi, minutul 13), 2-1 (Polcik 21, Weissmann, de la brasoveni, Dornic, 33), 0-1 (Stefanka, atunci cand mai erau patru secunde de joc). O victorie meritata a unei echipe care a pregatit mai bine partidele din finala. O prestatie generala peste asteptari a echipei noastre, indeosebi in semifinale, unde a eliminat pe Dab Docler din Ungaria, castigatoarea sezonului regulat si a precedentelor doua editii.

Corona Brasov revine, alaturi de HC Miercurea Ciuc, in competitia interna, urmand sa sustina saptamana viitoare primele meciuri din semifinale.