Hochei – Finala Ligii MOL / Corona Brasov pierde acasa, dar poate recupera luni in deplasare la Nove Zamky

531cd7f395f9cf2347000000Invingatoare in meciul cu numarul 3 al finalei Ligii MOL cu Nove Zamky, jucat in fata propriilor suporteri, Corona Brasov  a pierdut vineri seara cu 5-6 si e condusa la general cu 1-3. Urmeaza a cincea partida, luni, in fieful slovacilor, care mai au nevoie de un singur succes pentru a cuceri trofeul. O victorie  a formatiei noastre ar aduce cele doua teamuri in fata unei noi confruntari, in sala din orasul de sub Tampa.

Echipa adversa a inceput in forta jocul de vineri, conducand cu 3-0 in minutul 10, Molnar reducand diferenta patru minute mai tarziu. Brasovenii au castigat urmatoarea repriza cu 2-1, prin golurile inscrise de Zsok si Dornic, scorul devenind 3-4. Repriza a treia s-a incheiat nedecis, 2-2, prilejuindu-i slovacului Polcik sa ajunga la un total de trei goluri. Nove Zamky a condus cu 5-3 si 6-4, dar echipa gazda a redus diferenta, nereusind, insa, mai mult. La o intrare mai tare a finlandezului Hietamaki, de la Corona, asupra portarului slovac.in penultima secunda, a urmat o altercatie, in care au fost implicati mai multi jucatori de la ambele echipe. Care aveau sa plece la cabine fara a mai saluta publicul. Gest lipsit de fair-play, taxat de spectatori.

Luni seara, de la 19,30, se va disputa pe terenul celor de la Nove Zamky o partida care poate stabili castigatoarea sau prelungi cu cateva zile suspansul.