Real Madrid si-a marit avansul in fata Barcelonei, la a doua infrangere consecutiva in deplasare! La sfasirul lunii, un nou episod din „El Clasico”

Real-madrid-bucurie-LevanteLupta din campionatul de fotbal intern al Spaniei pare ca usor-usor va fi adjudecata de Real Madrid. Cu 11 etape inainte de final, „albii” conduc in clasament cu trei puncte avans fata de Atletico Madrid, rivala din Capitala avand un punct avans fata de FC Barcelona.

Duminica seara, liderul din La Liga a trecut lejer de Levante, scor 3-0, trupa care nu mai pierduse niciun joc in ultimele 8 etape! Astfel, „galacticii” au reusit sa profite, din nou, de o noua infrangere a catalanilor, a doua consecutiva in deplasare, in fata modestei Valladolid, echipa clasata, inaintea acestui meci, pe loc retrogradabil! A fost 1-0, unicul gol fiind marcat de italianul Fausto Rossi, in  prima repriza.

Nu acelasi lucru il putem spune despre „Atleti”, invingatoare fara prea multe emotii la Celta Vigo, scor 2-0, dupa o „dubla” a lui David Villa in a doua repriza.

Pe Bernabeu, Cristiano Ronaldo a reusit in fata lui Levante sa inscrie un nou gol, al 23-lea din 24 de meciuri jucate, in partida cu numarul 100 in tricoul „blanco” de la transferul din 2009. Un alt aspect interesant este acela ca doar el si Diego Costa au marcat in acest sezon de La Liga prin toate mijloacele posibile: penalty, corner, lovitura libera si actiune! Pentru Levante, CR7 este o adevarata „bestia nera”, in cele cinci dispute anterioare el inscriind de fiecare data, la ora actuala avand 7 goluri inscrise in poarta echipei din Valencia.

Pentru madrileni urmeaza o deplasare la Malaga si returul cu Schalke, din Liga Campionilor, iar spre sfarsitul acestei luni vom fi martori la un nou episod din „El Clasico”, pe Bernabeu.