Victorie dificila obtinuta de Halep in fata lui Safarova la Indian Wells!

simona-halepSimona Halep s-a calificat in optimile turneului de la Indian Wells, dupa o partida incordata cu cehoaica Lucie Safarova pe care a invins-o cu mari eforturi in trei seturi.

Cea mai bine clasata jucatoare romana a momentului, locul 7 in lume, a dus o lupta ce a durat doua ore fara doua minute cu o jucatoare de pe pozitia 28 in clasamentul WTA ce nu parea sa-i  poata puna probleme, mai ales dupa primul set in care constanteanca s-a impus clar cu 6-2.

Mansa a doua a apartinut insa cehoaicei care a egalat situatia la general castigand runda cu 6-4 la ghemuri. In al treilea set Safarova a continuat ritmul bun si la un moment dat conduce cu 4-3. Simona Halep si-a dovedit insa clasa pastrnadu-si calmul si reusind in cele din urma sa duca jocul in favoarea ei, iar la sfarsit, in urma unei mingi de meci analizate evaluate pe capturile video, jucatoarea noastra a obtinut biletele catre optimile de finala ale turneului californian.

In urmtorul act, Simona Halep va juca impotriva castigatoarei duelului dintre canadianca Eugenie Bouchard (19 WTA) si italianca Sara Errani (10 WTA).