FINAL / Gaz Metan – Viitorul 4-0. Prima victorie a ardelenilor in 2014 dupa un inceput de an dezastruos

gaz-viiGaz Metan Medias a spart gheata in a doua stagiune a sezonului, reusind sa invinga de o maniera categorica Viitorul Constanta, scor 4-0, dupa ce ardelenii au inceput anul cu doua infrangeri consecutive.

Dupa o prima repriza mai echilibrata cel putin in ceea ce priveste situatia de pe tabela de marcaj, cu o posesie de 52%, contra 48% in favoarea gazdelor, in a doua parte a meciului elevii lui Cristian Dulca au pus autoritar  stapanire pe meci, iar bara scuturata de Florin Dan in minutul 54 avea sa fie doar preludiul unei fieste a golurilor la poarta lui Buzbuchi.

Patru minute mai tarziu Ciprian Petre a deschis scorul pentru ca tot el sa ofere pasa golului marcat de Muntean, sase minute mai tarziu. Moralul afectat al „pustilor” lui Hagi a fost ravasit si mai tare de autogolul lui Tiru din minutul 80, iar golul lui Bawab din al treilea minut al prelungirilor nu a facut decat sa aplice o lovitura de gratie Viitorului, cazut in cele din urma sub linia retrogradabila.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Gaz Metan: Plesca – Trtovac, Muth, Frasinescu, Buzean (cpt) – Tahar, Fl. Dan – Al. Muntean, Vitinho, C. Petre- Bawab.

Viitorul: Buzbuchi – Putanu, Benzar (cpt), Mitrea, Tosca – Al. Lazar, Daminuta – Nastasie, Fl. Tanase, Gavra – Tiru