Handbal – Cupa Romaniei / HC Vaslui ajunge in semifinale, unde va juca impotriva campioanei en-titre HCM Constanta!

HC-Vaslui-handbalEchipa de liga a doua HC Vaslui a continuat seria surprizelor, trecand in sferturi de Minaur Baia Mare, la o diferenta de cinci goluri, 28-23. Viitoarea adversara din semifinale va fi HCM Constanta, campioana en-titre si detinatoarea Cupei Romaniei, invingatoare cu 29-22 impotriva echipei Potaissa Turda.

Formatia moldoveana, antrenata de Leonard Bibirig, in varsta de aproape 37 de ani, ca si jucatorul sau, Sandu Iacob, a evoluat entuziasmant in partida cu teamul pregatit de Gheorghe Covaciu. Pe care l-a condus din primul pana in ultimul minut, 3-0, 7-2, 9-6, 11-9, 14-9, 16-13, la pauza, 23-18, 26-20, 29-22. Golgeterul intalnirii a fost Cotinghiu, 6.

Trebuie remarcata si prestatia portarului Bogdan Pralea, care, pe langa cele 17 mingi aparate, a respins si o lovitura de la 7 metri. Revelatia Ligii Nationale, Potaissa Turda, a fost aproape de adversara in prima repriza, scor 14-15, si in primele opt minute din partea a doua a meciului, 16-16. Dupa care dobrogenii s-au desprins la sase goluri, 24-18
in minutul 34 si la sapte lungimi, 28-21 si 29-23.

Semifinala HCM Constanta-HC Vaslui va fi al doilea meci sambata, dupa Stiinta Municipal Bacau-Steaua Bucuresti. Invingatoarele isi vor disputa trofeul duminica.