Hochei pe gheata / Corona Brasov castiga cu gol de aur al treilea meci al semifinalei Ligii MOL cu Dab Docler! Steaua si Progym, in penultima faza a Campionatului National

corona-brasov-hocheiAtat ASC Corona 2010 Brasov, cat si Nove Zamky s-au impus in partidele cu numarul 3 ale semifinalelor Ligii MOL si mai au nevoie de o singura victorie pentru a se intalni in ultimul act. Duminica s-a pus punct si celui de-al optulea turneu al Campionatului National, Steaua Bucuresti si Progym Gheorgheni asigurandu-si prezenta in semifinale.

Formatia brasoveana a fost condusa cu 0-3, in minutul 27,09, a punctat de patru ori, preluand conducerea cu 4-3, cu 1,54 minute inainte de final, a fost egalata, peste 1,10 minute, dupa care a marcat golul de aur in minutul 10,33 al prelungirilor. Au inscris pentru echipa noastra Gliga, Zsok, Saluga 2 si Dornic. Echipa slovaca s-a impus pe terenul lui Miskolci Jegesmedvedek cu 3-2 (1-1, 0-0, 1-1, 1-0) prin golul lui Sucharda in minutul 2,42 din prelungiri. Jocurile cu numarul 4, care pot decide calificatele in finala sau prelungesc suspansul pana joi, se vor desfasura luni seara, la Brasov si Miskolci.

Steaua a castigat si ultimele doua meciuri ale turneului campionatului intern de la Galati, 9-4 cu Sportul Studentesc si 11-4 cu Progym Gheorgheni, acumuland 58 de puncte, cu care a ocupat primul loc la incheierea acestei faze. Pe pozitia secunda s-a clasat Progym Gheorgheni, cu 42 puncte, ambele calificandu-se in semifinale. Unde vor avea ca adversare formatiile din Brasov si Miercurea Ciuc. Ciucanii si-au incheiat parcursul in Liga MOL, dar brasovenii continua in semifinale.