Handbal / Cupa EHF, sferturi de finala, prima mansa. Clujencele, infrangere severa pe teren propriu in fata echipei Fehervar KC!

5stiri-de-sportEchipa feminina U Jolidon Cluj-Napoca a pierdut la scor, 21-20 (10-14) primul meci din sferturile de finala ale Cupei EHF, jucat acasa, impotriva formatiei Fehervar KC din Ungaria. Returul se va disputa duminica viitoare, la Szekesfehervar.

Oaspetele au condus pe intreg parcursul partidei, 6-1, 14-5, 23-20, 28-21, obtinand o victorie fara dubii. Handbalistele antrenate de Horatiu Pasca au revenit spre finalul primei reprize, cand au inscris cinci goluri consecutive si de la 20-23, dar aveau sa cedeze psihic in ultimele sapte minute. Poate scorul final n-ar fi fost atat de sever daca jucatoarele noastre nu ar fi ratat cu nonsalanta sase dintre cele noua lovituri de la 7 metri acordate.

Golurile echipei de langa Somes au fost inscrise de Senocico, 4, Chintoan, 4, Popa, 4, Tetean, 3, Vintila, 2, Mihai, 2, Florea, 1 si Paraschiv, 1. Tilinger, 8 si Mayer, 7 au avut cele mai multe reusite pentru oaspete.

sursa foto:  stiridesport.ro