FINAL / Viitorul – CFR Cluj 1-1. Maftei scoate un nou punct, in minutele de prelungiri!

viit-cfrEtapa a 21-a a Ligii 1 a debutat vineri cu intalnirea dintre Viitorul si CFR Cluj, disputa ce a avut loc pe stadionul din Chiajna, de la ora 19:00. S-a terminat 1-1, oaspetii reusind sa obtina egalarea in minutele de prelungiri prin Vasile Maftei. Gazdele reusise sa deschida scorul in minutul 72.

Viitorul urca doua locuri, cu doua puncte peste FC Botosani, primul loc retrogradabil, 22, fata de 20, in vreme ce ardelenii raman pe locul 7, cu 30 de puncte, la 11 puncte de podium.

Viitorul a reusit sa produca surpriza chiar in prima etapa a anului, invingand in „Stefan cel Mare” pe Dinamo. Cele 3 puncte au scos echipa lui Gica Hagi din zona locurilor retrogradabile, insa aceasta mai are de muncit inainte de a avea liniste, fiind la doar un punct de primul loc ce duce in Liga 2.

De partea cealalata, CFR a remizat in prima etapa a noului an, 0-0 pe teren propriu cu FC Vaslui. Ardelenii au ramas pe locul 7, la doar un punct in spatele moldovenilor, insa destul de departe de locul 4, loc ce ar putea duce in Europa, cu conditia ca echipa ce castiga Cupa Romaniei sa fie clasata intre primele 3 la finalul sezonului.

Partida din aceasta seara poate fi urmarita in direct pe Dolce Sport 1 si in format LiveText pe www.sptfm.ro, de la ora 19:00.

Echipe probabile:

Viitorul: Buzbuchi – Putanu, Larie, Mitrea, Tosca – Al. Lazar, Daminuta – Mitrita, Benzar, Baluta – Gavra.
Rezerve: Balauru, Fl. Tanase, Nastasie, Axente, Tiru, N. Dica, Carstocea

Antrenor: Bogdan Arges Vintila

CFR: Felgueiras – Maftei, Rada, Piccolo, Camora – Djokovici, Rui Pedro – Deac, Sg. Negrut, Maah – Ogbu.
Rezerve: Amadio, Velayos, Chanturia, Gabionetta, Thiago Lopes, Batin, Al. Paun

Antrenor: Vasile Miriuta