Cupa Romaniei masculin / HC Odorhei-HCM Baia Mare, partida derby a optimilor de finala!

cupa-romTragerea la sorti a meciurilor din cadrul Cupei Romaniei la handbal masculin, competitie ce va avea loc la Ploiesti, in perioada 5-9 martie, a oferit un prim derby: HC Odorhei-HCM Baia Mare. Echipe pregatite de doi tehnicieni din generatii diferite, Vlad Caba, 45 ani, respectiv Gheorghe Covaciu, 56. Cel din urma a facut parte din nationala medaliata cu bronz olimpic in 1984, la Los Angeles.

Campioana en-titre, HCM Constanta, va intalni pe Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu, iar Politehnica Timisoara pe Dinamo Bucuresti. Pentru prima oara dupa multi ani vor evolua si echipe din al doilea esalon valoric, respectiv Divizia A. CSM Calarasi va avea ca adversara pe CSM Bucuresti, HC Vaslui pe HC Caras Severin, HC Victoria Bucuresti pe Steaua Bucuresti, iar Stiinta Municipal Dedeman Bacau II pe prima formatie din orasul care l-a dat pe George Bacovia.

Echipele invingatoare vor juca a doua zi partidele din sferturile de finala, urmate de o zi de pauza. Semifinalele se vor desfasura sambata, iar finala duminica, de la ora 16:30.