Hochei pe gheata / Liga Mol, play-off, primele meciuri – Corona se impune in fieful castigatoarei sezonului regulat!

ASC-Corona-2010-BrasovASC Corona 2010 Brasov, a patra clasata in sezonul regulat al Ligii MOL, a debutat cu dreptul in play-off, 2-1, pe terenul echipei Dab Docler Dunujavaros, ocupanta primului loc. Prima confruntarea a ocupantelor locurilor 2 si 3 a oferit castig de cauza slovacilor de la Nove Zamky, 4-2 acasa cu Miskolci Jegesmedvedek.

Formatia brasoveana a deschis scorul in minutul 27,09 prin Virag, dar Jabronik a egalat dupa numai 22 de secunde. A urmat o repriza fara goluri, pentru ca, in ultima, Peter sa aduca victoria, dupa asisturile lui Nagy si Wehrs, cu 12,31 minute inainte de final. Interesant e faptul ca gazdele au avut 18 minute de superioritate, dupa eliminarile lui Wehrs, de trei ori, Pisarenko si Dornic, de doua ori, Gliga si Hietamaki, cate o singura data.

Fata de numai doua ale echipei de langa poalele Tampei. In celalalt meci, Nove Zamky a intrecut cu 4-2 (2-1, 1-0, 1-1) pe Miskolci Jegesmedvedek. Au inscris: Polcik 2, Kowalczyk, 2, respectiv Knox si Hajos.

Partidele cu numarul 2 se vor disputa joi seara, in aceleasi arene.

sursa foto: thehornets.ro