Declaratie improprie pentru „The Special One”: „Echipa noastra nu e in stare sa-si ucida adversarul”

mou-galatasarayJose Mourinho, managerul echipei Chelsea, considera ca rezultatul de egalitate obtinut miercuri de catre echipa sa, la Istanbul, contra lui Galatasaray, scor 1-1, a fost unul rezonabil.

Conform AFP, Mourinho evita sa-si critice elevii pentru prestatia amortita din repriza secunda, argumentand ca acestia au respectat intocmai planul tactic.

„Rezultatul final a fost unul logic si corect. Prima repriza a fost acaparata de noi, dar am ratat ocazia de a finaliza meciul. In repriza a doua, noi am jucat mult in defensiva, iar ei au pus mai multa presiune. La inceputul meciului ne cream oportunitati, am avut ocazia sa marcam trei goluri. Problemele vin la ultima miscare, ultima pasa si ultima alegere. Echipa noastra nu este una capabila sa ucida rivalul. Nu as avea cum sa imi critic jucatorii, ei joaca unul pentru altul, au demonstrat si demonstreaza o adevarata disciplina in ceea ce priveste tactica. Rezultatul a fost unul acceptabil, desi s-a realizat pe un stadion greu de jucat”, declara Murinho.

Galatasaray Istanbul a incheiat la egalitate pe teren propriu, miercuri, scor 1-1 cu Chelsea. Pentru cea din urma a inscris Fernando Torres, in minutul 9, iar pentru Galatasaray marcatorul a fost Chedjou ’65.

autor: Ioana Popescu