Real Madrid a spulberat-o pe Schalke prin tripla-„dublelor” lui Benzema, Bale si Ronaldo. Galatasaray a remizat cu Chelsea

liga-campionilorMiercuri, 26 februarie, se disputa ultimele doua meciuri ale mansei-tur din cadrul optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Prima intalnire din istoria europeana a echiplor Schalke si Real Madrid a fost un dezastru pentru echipa germana, zdrobita cu 1-6 de o formatie a „galactica” suprinsa intr-o forma de zi in care si-a haituit adversara cu valuri neintrerupte de atacuri ce au dezvoltat o intimidanta forta ofensiva. „Dublele” lui Benzema, Bale si Cristiano Ronaldo, precum si numeroasele lor ratari la limita i-au determinat pe suporterii nemti sa aplaude deschis evolutia formatiei oaspete. Golul meciului avea sa fie insa cel pentru salvarea onoarei lui Schalke, Huntelaar expediind in primul minut de prelungiri o torpila fenomenala, imposibil de parat chiar si pentru agilul Iker Casillas.

In celelalt meci al serii, Galatasaray a reusit sa salveze un punct pe teren propriu in fata lui Chelsea. Englezii au deschis scorul rapid prin Torres, dar Chedjou a reusit sa conserve sperantele pentru retur ale formatiei Cimbom-bom cu un gol marcat la mijlocul reprizei secunde.