Baschet – Eurochallenge / Gaz Metan Medias incheie fara victorie grupa principala I

gaz-metan-mediasEchipa masculina Gaz Metan Medias a pierdut si ultimul meci din grupa I a Eurochallenge, 66-90 (44-40) cu lidera Tartu University Rock, incheind pe locul 4 seria celor sase jocuri fara victorie. Dupa o partida dominata in prima repriza si o a doua parte in care oaspetii au facut legea, obtinand un succes categoric, ce le asigura primul loc la final.

Elevii lui Marcel Tenter au condus cu 21-20 si 23-20, dar in repriza secunda formatia estoniana a intors soarta jocului, impunandu-se lejer, cu 28-10 si 22-12, scoruri mai rar intalnite cand evoluezi in deplasare.

Principalii marcatori au fost Kriisa si Tooms, cate 15, de la invingatori, Marojevic 17, Dumitrescu 13 si Bogavac 12, de la medieseni. In celalalt joc, ocupanta locului secund, Krasnie Krilia Samara a valorificat la maximum avantajul terenului proprii, intrecand pe belgienii de la Antwerp Giants la 10 cosuri, 87-67.