FINAL / Ceahlaul – U Cluj 1-1. Nemtenii au scapat cu un punct dupa o partida schimbatoare

cea-ucjCeahlaul si U Cluj au remizat in etapa cu numarul 20 a Ligii 1, la finele unui meci cu mai multe intoarceri de situatie. Desi au inceput mai in forta partida decat adversarii, formatia clujeana s-a vazut condusa  in  minutul 27, dupa un faza de gol inventata de Slavickas si fructificata de Constantinescu. Reusita le-a deschis apetitul nemtenilor pentru faza ofensiva, dar pana in ciuda presiunii puse pe careul advers, gazdele nu au reusit sa mareasca diferenta pana la pauza.

Intrat la pauza in echipa „sepcilor-rosii”, Machado avea sa se dovedeasca o schimbare inspirata pentru formatia lui Mihai Teja, brazilianul punandu-i pe tava golul egalizator lui Dan Bucsa, in minutul 64. Dupa doar doua minute, acelasi Bucsa este lovit de Golubovic intr-un duel aerian, iar  mijlocasul nemtean a fost eliminat in urma primirii celui de-al doilea cartonas galben.

Cu un om in plus pe teren, clujenii nu s-au lasat invitati sa atace si au luat in stapanire jumatatea adversa, dar Costel Ilie a stiut cum sa-si regrupeze elevii in defensiva, reusind sa obtina un punct dintr-un meci care a inceput si s-a incheiat intr-o conjunctura potrivnica echipei sale.