Liga MOL / Dab Docler castiga sezonul regulat, ASC Corona Brasov se califica in olay-off, de pe locul al treilea!

asccoronaDuminica seara s-a incheiat prima parte a Ligii MOL, dintre cele doua echipe romanesti, doar ASC Corona 2010 Brasov reusind sa promoveze in play-off, dupa ce a ocupat locul al treilea. In ultimele partide, brasovenii au pierdut in deplasare, la echipa de pe locul secund, Nove Zamky, cu 3-4, dupa prelungiri si gol de aur, iar ciucanii, tot pe teren strain, 1-6 la lidera Dab Docler Dunaujvaros.

Alaturi de formatiile Dab Docler, Nove Zamky si Corona Brasov s-a calificat si Miskolci Jegesmedvedek, desi a cedat acasa, 3-4 cu Ferencvaros Budapesta. Corona a fost condusa cu 0-1, dupa care a facut 3-1, in minutul 31, gratie reusitelor lui Imecs, 2 si Zsok. Slovacii au intors rezultatul, 4-3, dar Policik a egalat cu 1,29 de minute inaintea incheierii timpului regulamentar. In prelungiri nu s-a inscris, iar Sucharda a marcat golul victoriei slovace din lovitura de penalitate. Ciucul a fost invinsa la scor, 1-6 (0-4, 0-1, 1-1) de Dab Docler.

Surprinzatoare si infrangerea in fieful propriu a formatiei din Miskolci, 3-4 (2-0, 1-1, 0-3). Dab Docler Dunaujvaros incheie cu 97 de puncte si numai trei infrangeri, urmata de Nove Zamky, 90, ASC Corona 2010 Brasov, 83, Miskolci, 81, HSC Miercurea Ciuc, 76, Ferencvaros Budapesta, 71 si Ujpesti TE Budapesta, 6.