Sanie – Mondialele de juniori pe piste naturale de la Vatra Dornei / Trei romani in primii 20!

sanie-cupa-mondiala-finalSanieri reprezentand 35 de tari au venit la Vatra Dornei pentru intrecerile Campionatelor Mondiale de juniori pe piste naturale, organizate in premiera in frumoasa localitate bucovineana. Probele individuale si-au desemnat cei dintai laureati, rusul Aleksei Matianov si italianca Greta Pingerra, clasata a treia in urma cu cateva zile la etapa finala a Cupei Mondiale. Sportivii romani au obtinut trei clasari in primii 18 si alte doua dupa pozitia 20.

Matianov a fost urmat de austriacul Florian Markt la 12 sutimi (2:36,17, fata de 2:36,290), al treilea clasandu-se un alt sportiv din „tara valsului”, Thomas Hoeburger, la 39. Cei trei romani inscrisi au ocupat locurile 13, Cosmin Codin (2:46,54), 24, Mihai Cobus (3:23,33) si 26, Ionel Nacu (3:41,66), din 32 de concurenti. Pingera, cronometrata in 2:35,61, s-a impus clar, in fata conationalei Carmen Planoetscher, 2:37,77 si austriecei Michelle Diepold, 2:38,67. Anisoara Hutopila, 3:02,13, s-a clasat cu doua pozitii mai jos, pe 15, fata de finala Cupei Mondiale, iar Petronela Ivan, pe 18, cu 3:49,55. Au luat startul 23 de sportive. Urmeaza probele de dublu si pe echipe.