FINAL / Otelul Galati – Pandurii Tg. Jiu 1-0. Marquinhos aduce o victorie mare pentru fosta campioana, care se zbate in subsolul clasamentului!

otelul-panduriiSambata, 22 februarie, prima etapa din 2014 a continuat cu partida dintre Otelul Galati si Pandurii Tg. Jiu. Miza partidei a fost una diametral opusa, pentru ca, in timp ce vicecampioana gorjeana incearca sa-si  consolideze a patra pozitie in clasament, campioana de acum doua editii de Liga 1 se zbate in zona „nisipurilor miscatoare”, la egalitate de puncte cu prima echipa din putonul retrogradabil.

O partida extrem de importana, asadar, in primul rand pentru formatia de la intorsatura Dunarii, care dupa intalnirea cu Pandurii, va merge la Ploiesti pentru a da piept cu Petrolul si in ambele etape are nevoie de puncte pentru a evita caderea pe locurile de la subsolul clasamentului. Testul pe care il va da formatia antrenata de Ewald Lienen este cu atat mai dificil, cu cat in iarna lotul s-a despartit de unul dintre cei mai buni jucatori, Laurentiu Iorga, transferat la Astra.

In tur, Pandurii s-au impus pe teren propriu in fata Otelului cu 2-1. Astafei a deschis scorul in minutul 20 pentru galateni, dar Paraskevas a egalat in minutul ’47, pentru ca Eric Oliveira sa intoarca rezultatul in prelungirile partidei.

Meciul Otelul – Pandurii va fi transmis in direct de DigiSport 1 si va putea fi urmarit in format LIVE TEXT pe SPTFM.ro.

OTELUL: Goicoechea – Tritz, Sarghi, Prestia, S. Ilie – Astafei, Cooper, Lovin, Giurgiu – Marquinhos, Henrique
Antrenor: Ewald Lienen

PANDURII: Stanca – Unguruşan, Erico, Paraskevas, Momcilovic – P. Anton, Breeveld – Buleica, Distefano, Nicoara – Bud
Antrenor: Cristi Pustai