Hochei pe gheata / Liga MOL – Corona castiga si pe terenul echipei din Miskolc, calificandu-se in play-off! Ciucanii pierd in fieful lui Ferencvaros

liga-molASC Corona Brasov a facut un nou meci bun, reusind sa se impuna si in fieful ocupantei pozitiei a treia din Liga MOL, Miskolci Jegesmedvedek, 3-2, cu care a facut schimb de locuri. Victorie care i-a asigurat calificarea in play-off. Tot in deplasare a jucat si HSC Miercurea Ciuc, la Ferencvaros Budapesta, de care a fost invinsa, scor 1-2. Rezultat care a scos-o din cursa pentru promovarea in careul de asi inaintea ultimei runde.

Penultima etapa a Ligii MOL a fost favorabila echipei de langa Tampa, care a castigat cu 3-2 (2-2, 0-0, 1-0), in deplasare, cu Miskolci Jegesmedvedek, care avea doua puncte mai mult in clasament. Hajos a marcat pentru gazde in minutul 8,07, Zsok a egalat imediat, dupa 33 de secunde, dar Dubek a inscris pentru 2-1 in minutul 12,10. Finlandezul Hietamaki avea sa fie salvatorul formatiei noastre, marcand de doua ori, in minutele 18,28 si 55,39. In urma acestui rezultat, Corona acumuleaza 82 de puncte si trece pe locul al treilea, cu un punct mai mult decat echipa ungara, care ajunge pe 4.

Nove Zamky a intrecut cu 3-2 (2-1, 0-0, 1-1) pe ultima clasata Ujpesti TE Budapesta, consolidandu-se pozitia secunda, cu 88 de puncte. Ferencvaros Budapesta a invins pe HSC Miercurea Ciuc cu 2-1 (0-0, 1-0, 1-1). Formatia ungara ramane pe 6, cu 68 de puncte, iar cea harghiteana pe 5, cu 76.

Meciurile ultimei etape se vor disputa duminica seara: Nove Zamky-ASC Corona Brasov, Dab Docler Dunaujvaros-HSC Miercurea Ciuc si Miskolci Jegesmedvedek-Ferencvaros Budapesta.