Liga MOL / Brasovenii castiga pe terenul liderei si sunt la doua lungimi de play-off!

Hochei-ASC-Corona-BrasovASC Corona Brasov a obtinut joi seara o pretioasa victorie in fieful ocupantei primului loc din Liga MOL, Dab Docler Dunaujvaros, 3-2 (1-0, 0-2, 1-0). Succes care o apropie de calificarea in play-off, pe care o poate obtine dupa ultimele doua meciuri sustinute tot in deplasare.

Molnar a deschis scorul in minutul 27,35, dupa care formatia gazda a intors rezultatul, prin reusitele lui Pavuk, 27,35 si Lindgren, 34,25. In ultima repriza Roberto Gliga a restabilit egalitatea in minutul 45,39, iar Wehrs a marcat golul victoriei cu 7,44 minute inainte de final. In urma acestui rezultat, echipa noastra si-a consolidat clasarea pe locul 4, care asigura prezenta in careul de asi, cu 79 puncte, urmata de HCS Miercurea Ciuc, 76. Primele trei locuri sunt ocupate de Dab Docler Dunaujvaros, 94, Nove Zamky, 85, Miskolci Jegesmedvedek, 81, virtual calificate.

In ultimele doua jocuri, brasovenii vor juca vineri, in fieful celor din Miskolci si duminica, pe terenul slovacilor de la Nove Zamky. Ciucanii vor intalni vineri pe Ferencvaros Budapesta, iar duminica pe Dab Docler, ambele in deplasare.