Jocurile Olimpice de Iarna de la Soci / Suedia, a treia oara in finala masculina! Canada, campioana la feminin. Primul caz de dopaj, la biatlon

sochi-swedenEchipa masculina de hochei a Suedia a intrecut eterna rivala Finlanda in prima semifinala a turneului olimpic de la Soci, 2-1 (0-0, 2-1, 0-0), ajungand pentru a treia oara in ultimul act. Finalele feminine au oferit castig de cauza Canadei si Elvetiei. S-a anuntat si primul caz de dopaj, biatlonista germana Eva Sachenbacher-Stehle, locul 4 la start in masa.

Finlandezul Oli Jokkonen a inaugurat tabela in minutul 26,17, Loui Eriksson a egalat dupa 5,22 minute, iar Erik Karlsson a adus victoria echipei celor trei coroane, in superioritate, cu trei 3,50 minute inainte de incheierea reprizei a doua. Eriksson ajunge la un total de opt puncte, cu patru goluri si tot atatea pase de gol.

Canadiencele le-au intrecut pe americance, scor 3-2 (0-0, 0-1, 2-1, 1-0), prin golul de aur reusit de Poulin in minutul 8,10 al prelungirilor, dupa ce restabilise egalitatea cu 1,55 minute inainte de finalul timpului regulamentar. Canada castiga al patrulea titlu olimpic consecutiv. Medalia de bronz a revenit Elvetiei, 4-3 (0-1, 0-1, 4-10) cu Suedia.