Jocurile Olimpice de Iarna de la Soci / Rusia, eliminata de Finlanda in sferturile turneului de hochei! Aur pentru elvetiana Kummer la slalom urias paralel

finalnd-sochiEchipa de hochei a Finlandei a intrecut Rusia cu 3-1 (2-1, 1-0, 0-0), calificandu-se in semifinale, unde va intalni Suedia. Proba de slalom urias paralel a snowboardului a fost castigata de elvetianca Patrizia Kummer.

Spre marea deziluzie a celor aproape 12.000 de spectatori nationala de hochei a Rusiei a pierdut sfertul de finala cu Finlanda si, totodata, cursa pentru mult visatul aur olimpic. Finlandezii au jucat formidabil, blocand gurile de foc ale adversarilor, care n-au reusit sa inscrie decat un singur gol prin Kovalchuk, in minutul 7,51. Dupa 27 de secunde, Valtonen a restabilit egalitatea, iar cu 2,22 minute inaintea finalului primei reprize veteranul Selane, 44 de ani, a ridicat scorul la 2-1.

In repriza secunda Grandlund a inscris pentru 3-1 in minutul 34,23. Finlandezii au rezistat atacurilor adversarilor, obtinand o victorie meritata. Care-i duce in semifinala nordica impotriva Suediei. Rusia rateaza o noua ocazie de a lua o medalie de aur intr-o mare competitie pe care o organizeaza.

Finalele probei feminine de slalom urias paralel a snowboardului au stabilit urmatoarea ordine pe podium: Patrizia Kumman-Elvetia, Tomoka Takeushi-Japonia, Alena Zavarshina-Rusia.