EXCLUSIV / Decizia de arbitraj controversata, care a schimbat cursul meciului Man. City – Barcelona, validata pe jumatate de Marius Beudeanu, instructor UEFA (VIDEO)

Barca-man.cityFC Barcelona si-a asigurat intr-o buna masura calificarea in sferturile de finala ale CHampions League dupa victoria cu 2-0 pe terenul celor de la Manchester City in mansa-tur a „optimilor”. Dupa 53 de minute in care „cetatenii” au avut un control steril asupra partidei, catalanii au deschis scorul prin Messi, dupa acordarea unui penalty controversat.
Decizia luata de arbitrul suedez Jonas Eriksson la sapte minute dupa startul reprizei secunde a schimbat radical raportul de forte din teren. Leo Messi, ramas singur cu portarul advers, a fost faultat de Martin Demichelis chiar in marginea careului, „decarul” argentinan obtinand o lovitura de la 11 metri si eliminarea conationalului sau, doua sanctiuni care au destabilizat jocul lui Manchester City.

Decizia la limita a fost, desigur, expusa la aprecieri si critici venite din toate partile, dar adevarul este undeva la jumatate explica Marcel Beudeanu, instructor UEFA pe probleme de arbitraj.

„Este o faza dificila, pentru ca dinamica fazei este foarte rapida, este un fault prin alunecare al lui Demichelis. Problema este legata de locul unde s-a produs greseala. Din punctul meu de vedere, sanctiunea tehnica este gresita pentru ca faultul se produce in afara suprafetei de pedeapsa fara indoiala, ca atare acordarea loviturii de pedeapsa este gresita.

Sanctiunea disciplinara este insa regulamentara, pentru ca, daca un jucator scapa intr-o situatie clara de a marca si este oprit de un adversar, trebuie sa fie eliminat”, a explicat Marius Beudeanu in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Fluier final”.

Vezi faza:

Fostul arbitru asistent a remarcat ca lovitura de la punctul cu var acordata in favoarea Barcelonei nu a fost singurul punct slab al prestatiei centralului suedez.

„In rest a fost acel gol anulat al lui Piquet este o greseala de arbitraj. Din cate imi amintesc, Piquet se afla pe linie cu ultimul aparator, ceea ce in mod regulamentar nu trebuia sa duca la anularea golului respectiv.

Nu mi s-a parut ca Jonas Eriksson a prins una dintre cele mai bune zile ale sale. Mi s-a parut ca ieri a fost putin detasat si uneori pozitionat gresit. Un arbitru de valoare la un astfel de eveniment trebuie sa gandeasca in permanenta cu o mutare inainte.

A tolerat niste greseli care nu se trec cu vederea la un astfel de nivel„, a mai spus Marius Beudeanu.

sursa foto: independent.co.uk