FINAL / Steaua – U Cluj 2-0. Formatia de pe Cluj Arena, „executata” chiar de fostii ei jucatori

Steaua-U-Cluj

Steaua si-a consolidat prima pozitie in clasamentul Ligii 1, luand un avans de trei, respectiv cinci puncte fata de urmaritoarele Astra si Petrolul, principalele contracandidate la titlu ale campioanei en-titre. La sfarsitul partidei, toate echipele din Liga 1 au 19 meciuri disputate, astfel ca a doua stagiune a sezonului va incepe fara nicio restanta.

Dupa victoria zdrobitoare obtinuta in fata Concordiei, Reghecampf a mizat in partida cu U Cluj pe aceesi formula de start din partida anterioara. Prima repriza, insa, a fost departe de asteptari, Steaua practicand un joc lipsit de eficienta, in timp ce „sepcile rosii” dominau ritmul meciului, trecandu-si in cont trei ocazii mari de a inscrie. Ultima s-a dovedit a fi de rau augur. Executia absolut fantastica a lui Lemnaru, respinsa spectaculos de Tatarusanu din vinclul portii a fost continuata de o replica violenta a „ros-albastrilor”. In primul minut de prelungire a mitanului intai, Chipciu l-a servit excelent pe Adi Popa, care – ramas singur cu Veselovski – nu a ratat sansa de a-si duce echipa la vestiare in avantaj, in detrimentul fostei sale formatii, la care a evoluat in sezonul 2009/2010.

Desi echipa nu s-a miscat extraordinar in primele 45 de minute, Reghecampf a modificat primul „11”  doar in aripa stanga a defensivei. Asteptarile i-au fost confirmate antrenorului stelist, „ros-albastrii” dominand clar a doua repriza. Pe fondul oboselii clujenii au disparut treptat din joc, dar norocul i-a protejat de un nou gol, in minutul 77, cand Tanase a sutat in bara.

Dar cum zeita Fortuna tine de regula cu cei puternici, campionii au reusit sa-si asigure in cele din urma victoria cu 9 minute inainte de incheierea timului regulamentar, dupa o executie cu capul excelenta reusita de Szukala, precedata de un assist perfect al lui Kesseru. Ca o ironie a sortii, Lukasz Szukala este, la fel ca Adi Popa, un fost jucator al „sepcilor rosii”, echipa pentru care a jucat in sezonul 2011/2012.

Noua vedeta din Ghencea, Lucian Sanmartean a fost inlocuit in minutul 73, dupa o evolutie satisfacatoare, suporterii chemandu-l la salut in momentul in care a parasit terenul.