Rezultate bune pentru sportivii romani in cupele europene! HCM Constanta remizeaza pe terenul francezilor de la Chambery Savoie

cristina-neagu-buducnostHCM Constanta a incheiat nedecis, 29-29, pe terenul echipei franceze Chambery Savoie, in grupa D a Cupei EHF, iar HC Odorhei s-a impus in prima mansa din optimile Challenge Cup, in fieful formatiei poloneze Gornik Zabrze, 23-22. Oana Manea a inscris trei goluri pentru Krim Ljubljana, in grupa principala 1 a Ligii Campionilor, iar Cristina Neagu a punctat de cinci ori pentru Buducnost Podgorica, in aceeasi competitie.

Formatia dobrogeana a fost condusa cu 0-5, 3-8, 13-14, la pauza, 19-20, 24-26, dupa care a avut 27-26 si 29-28. Traore a egalat pentru gazde in ultima secunda. Au marcat: Simicu 7, Toma 6, Csepreghi 4, Criciotoiu 3, Buricea 3, Novanc 3 si Angelovski 3. Echipa din Odorhei, antrenata de Vlad Caba, a luat o importanta optiune pentru accederea in sferturi, dupa acest succes in deplasare. La care au contribuit cu 19 reusite Majnov 10, Mihalcea 6 si Kuzmanovski, 3. Returul e programat pentru duminica.

Krim Ljubljana a pierdut cu 24-27 pe terenul detinatoarei trofeului, Gyori Audi ETO, Oana Manea marcand de trei ori. Amorim si Bulatovic, de la invingatoare, au fost golgeterele partidei, 6.

Cristina Neagu a inscris 5 goluri pentru Buducnost Podgorica, 29-29 cu Larvik HK, pe teren propriu. Celelalte rezultate: Vardar Skopje-FC Midtjyland 24-23 si Thuringer HK-IK Savehof 30-25, in grupa principala 2.