Ciucanii si brasovenii continua lupta pentru play-off-ul Ligii MOL. Steaua, invinsa de Progym Gheorgheni, dupa lovituri de penalitate, in competitia interna

Hochei-Brasov-Miercurea-CiucUltimele meciuri sustinute in propriile arene de reprezentantele noastre in Liga MOL s-au incheiat cu o victorie a echipei ASC Corona Brasov 2010 (5-3 cu Dab Docler Dunaujvaros) si o infrangere a campioanei en-titre, HSC Miercurea Ciuc (0-3 cu Miskolci Jegesmedvdedek).

In Campionatul National au avut loc meciurile celui de-al saselea turneu, la Galati. Unde lidera
Steaua a pierdut dupa lovituri de penalitate, 2-3 cu Progym Gheorgheni. Brasovenii au intors soarta intalnirii cu lidera competitiei, de la 0-2, la 5-2, prin golurile inscrise de Pisarenko, Dornik, 2, Molnar si Gliga, oaspetii punctand spre final prin Wehrs.

In schimb, ciucanii au pierdut la scor, incasand trei goluri de la De Bruyn 2 si Knox. Echipele romanesti se bat pentru locul al patrulea, ultimul care asigura prezenta in semifinale, primele trei fiind antamate de Dab Docler Dunaujvaros, 91 puncte, Miskolci Jegesmedevedek, 78 si Nove Zamky, 76. Corona mai are de jucat trei meciuri, in deplasare, cu Dab Docler, Miskolci Jegesmedvedek si Nove Zamky, iar HSC Miercurea Ciuc, doar doua, in fiefurile echipelor Ferencvaros Budapesta si Dab Docler.

In campionatul nostru, continua sa conduca detasat Steaua si la incheierea turneul cu numarul 6, de la Galati, desi a pierdut, 2-3, dupa prelungiri,
cu Progym Gheorgheni. Au fost trei reprize incheiate nedecis, 1-1 (Bogdan, de la ardeleni, Kirichenko, de la echipa bucuresteana), 1-1 (Nicolescu, Steaua, Potapovs, Progym), 0-0. Acelasi Potapovs a inscris golul victoriei, dupa prelungiri si lovituri de penalitate.