Hochei pe gheata. Liga MOL. Ciucanii egaleaza la puncte pe brasoveni, dupa victoria in fata liderului!

miercurea-ciucHSC Miercurea Ciuc a reusit o importanta victorie 3-0 (3-0, 0-0, 0-0) impotriva liderului Dab Docler si, profitand de infrangerea celor de la ASC Corona 2010 Brasov, 1-4 (0-2, 0-0, 1-2) cu Miskolci Jegesmedvdek, a trecut pe locul 4 in Liga MOL, la egalitate de puncte, 70, cu echipa de langa Tampa. Ambele formatii au jucat in fata propriilor suporteri.

Pentru ciucani au marcat Moldovan, in minutul 26,03, Becze, 31,57 si Mihaly, 36,37. Brasovenii au redus scorul la 1-2 in minutul 44,33 prin Dornic, adversarii, care ocupa locul secund, distantandu-se la cinci lungimi. Intr-o alta partida, slovacii de la Nove Zamky, ocupantii locului al treilea, cu 75 puncte, s-au impus in deplasare, 3-2 (1-1, 1-1, 1-0), in fieful ultimei clasate, Ujpesti TE Budapesta. Ferencvaros Budapesta, aflata pe pozitia a cincea, cu 51 de puncte, a avut zi libera.

Duminica seara cele doua reprezentante ale noastre vor evolua tot acasa, formatia harghiteana, cu Miskolci, iar cea brasoveana, cu Dab Docler.