Simona Halep isi va disputa trofeul la Doha, in finala cu Angelique Kerber! Radwanska, eliminata fara drept de apel

Simona_Halep

Stralucitoare victorie obtinuta de Simona Halep (10 WTA) in fata jucatoarei numarului 4 mondial, Agnieszka Radwanska. Poloneza a avut un start de meci intimidant, conducand dupa o jumatate de ora cu 2-5, dar serviciul care a adus-o la un ghem de castigarea primului set a fost si ultimul sau moment de glorie, in meciul pe care Simona Halep l-a castigat cu 7-5, 6-2.

Condusa cu 2-5, Simona a recuperat cu consecventa si agresivitate handicapul si, dupa o serie de cinci ghemuri consecutive, i-a „suflat” primul set polonezei.  Radwanska nu s-a mai regasit in a doua parte a duelui, pierzand doua break-uri consecutive in fata romancei. Desi Halep a pierdut si ea ulterior doua break-uri, a raspuns incisiv cu aceeasi masura, impunandu-se triumfal in fata Radwanskei, intr-un meci cu nu mai putin de 12 break-uri.

La sfaristul infruntarii, constanteanca a declarat: „Am jucat agresiv, am vrut sa castig toate mingiile, apoi am vazut ca trebuie ceva schimbat. Am hotarat sa joc inteligent si agresiv si am insistat pe mingiile in cross”.

In finala, Simona Halep o va infrunta pe germanca Angelique Kerber, jucatoarea numarul 5 in ierarhia mondiala, care in prima semifinala a turneului a invins-o pe Jelena Jovanovic (17 WTA), cu scorul de 6-1, 7-6(8-6).

Halep-Radwanska 2-0:

Victorie, Simona Halep!!! Romanca isi fructifica serviciul si o elimina cu sange rece pe Agnieszka Radwanska din competitie, scor 7-5, 6-2, dupa ce poloneza a condus in primul set cu 2-5.

5-2 – Reuseste al 12 break al meciului si serveste pentru meci!

4-2 – Un nou break pentru Radwanska.

4-1 – Un nou break Simona si ghemul ce anunta revenirea  polonezei isi pierde valoarea.

3-1 – Raspunde Radwanska cu un break si da un semn de viata dupa minute bune in care n-a mai contat pe teren.

3-0 – Halep face din nou break si pare dezlantuita spre victoria ce i-ar rezerva un loc in finala turneului! Al optulea ghem consecutiv pentru Simona!

2-0 – Serviciu reusit de Simona, care isi adjudeca al saptelea ghem consecutiv. De la 2-5 in primul set, Radwanska nu a mai avut nimic de spus in fata romancei.

1-0 – Simona debuteaza excelent in setul secund, „furand” break-ul polonezei. Al saselea ghem consecutiv castigat de constanteanca!

SET, Simona!!! Romanca serveste perfect si obtine al castiga al cincelea ghem consecutiv, impreuna cu setul. Este pentru prima data cand Halep castiga primul set in cele cinci partide jucate impotriva Radwanskei, scor 7-5.

6-5 – Din nou break!!! Simona Halep castiga triumfal al patrulea ghem consecutiv si trece dramatic in avantaj, avand soarta setului pe serviciul sau.

5-5 – Ghem si egalare pentru Halep!!!

4-5 – Superb, Simona! Break pentru jucatoarea noastra si sanse mari de a pastra sperante la victoria in primul set.

3-5 – Halep serveste si strange scorul.

2-5 – Serviciu adjudecat de poloneza, care se apropie periculos  de set.

2-4 – Radwanska reuseste un nou break.

2-3 – Halep da o replica senzationala si obtine si ea break-ul.

1-3 – Primul break este reusit in cele din urma de Radwanska.

1-2 – Poloneza castiga serviciul la departajare, dupa ce Halep a avut trei mingii de break.

1-1 – Pe serviciul sau, Halep egaleaza rapid.

0-1 – Radwanska serveste si obtine ghemul.

____________________________________________________

Duelul se anunta a fi unul dificil si din perspectiva polonezei, care se arata impresionata de ascensiunea fulminanta in circuitul WTA a Simonei Halep.

„Am jucat cu Simona de cateva ori, ultima data la Roma. Ea a avut un sezon foarte bun anul trecut, a inregistrat rezultate bune, si am vazut-o cum joaca si aici. Astazi (vineri, n.r.) a jucat incredibil. Cu siguranta va fi un meci dificil. Insa este o semifinala si toate joaca bine”, a declarat Angieszka Radwanska.

Halep si Radwanska s-au intalnit de patru ori pe terenul de joc, bilantul fiind inclinat in favoarea polonezei, de trei ori victoriasa in fata constantencei. Jucatoarea noastra si-a adjudecat insa ultimul duel, impunandu-se cu 6-7(7), 6-1, 6-2 in turul secund al turneului de la Roma de anul trecut.

Partida Simona Halep – Agnieszka Radwanska contand pentru calificarea in finala turneului WTA din Qatar va incepe de la ora 18:45 si va fi difuzata pe DigiSport 2. SPTFM. ro va actualiza permanent evolutia scorului.

*Germanca Angelique Kerber (5 WTA)s-a calificat in finala turneului de la Doha, invingand-o in doua seturi pe Jelena Jovanovic (17 WTA), scor 6-1, 7-6(8-6). In partida decisiva a intrecerilor desfasurate in Qatar, nemtoaica o va intalni pe castigatoarea celei de-a doua semifinale a competitiei care se va disputa intre Simona Halep si Agnieszka Radwanska.