Volei / Cupa Confederatiei Europene, feminin – Dinamo Romprest rateaza calificarea in semifinale

Dinamo-Romprest1Intrecuta cu 0-3 pe terenul rusoaicelor de la Uralocika Ekaterinburg, Dinamo Romprest avea nevoie de o victorie cu acelasi scor in sala proprie, plus setul de aur, pentru a se califica in semifinale. A castigat, dar numai cu 3-2, ratand prezenta in careul de asi.

Elevele antrenorului Marian Constantin au luat primul set la 20, le-au pierdut pe urmatoarele doua, la 24 si 22, dupa care s-a impus cu 25-21, 15-13, la capatul a 112 minute de joc efectiv. In urma acestui rezultat, formatia rusa promoveaza in semifinale, unde o va intalni pe Himik Iujni, care a eliminat-o pe Dresedner SC. In cealalata semifinala vor juca Fenerbahce Istanbul si Azeryol Baku.