Patru romani au concurat joi la Jocurile Olimpice de la Soci. Patinatorul Zoltan Kelemen, calificat de pe ultimul loc in programul liber!

Zoltan-KelemenUPDATE / Kelemen a terminat pe locul 24 la programul scurt, ultimul pentru calificarea in finala din programul liber, de vineri. Evgeny Plusenko nu a concurat si s-a retras din competitie!

UPDATE / Patinatorul Zoltan Kelemen si-a incheiat evolutia in cadrul programului scurt din proba de patinaj artistic. Sportivul roman a obtinut un punctaj de 60.41 si este pe locul 8 in acest moment. Pentru calificarea in finala Zoltan va trebui sa mai depaseasca doi sportivi.

UPDATE / Cornel Puchianu a terminat pe locul 60 in proba de biatlon – 20 km. Titlul olimpic ii revine Frantei, dupa victoria lui Martin Fourcade.

UPDATE / In proba de schi fond, romanca Timea Sara a ocupat locul 61, din 76 de concurente, la 6,30 de minute de invingatoarea Justyna Kowalczyk.

UPDATE / Dupa primele doua manse, Maria Marinela Mazilu ocupa ultimul loc, 20, din tot atatia concurenti. Dupa prima cursa, timp romancei a fost cu o secunda si 56 de sutimi mai slab decat primul loc, britanica Elizabeth YARNOLD, in vreme ce al doilea a fost mai slab cu o secunda si 43 de sutimi. Ultimele doua manse se vor disputa de la ora 19:40, respectiv 20:50.

In ziua a sasea a Jocurilor Olimpice de la Soci vor intra in concurs patru romani la problele de skeleton, schi fond, biatlon si patinaj artistic.

Iata programul romanilor care concureaza joi:

Prima romanca ce va lua parte la intreceri este Maria Marinela Mazilu (foto), care va evolua in calificarile de la skelteon, incepand cu ora 9:30.

La ora amiezii, Timea Sara va lua parte la finala de schi fond, 10 km clasic.

De la ora 16:00, Cornel Dumitru Puchianu va lua startul in finala probei de biatlon 20 de kilometri individual.

Ultimul concurent roman din intrecerile programate joi este Zoltan Kelemen, care va evolua in cadrul programului scurt al probei de patinaj individual masculin, de la ora 17:00.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,