Infrangere si victorie in cupele europene masculine pentru echipele romanesti!

scm-craiovaSCM Universitatea Craiova a castigat partida din propria sala cu KK Kozuv, Macedonia, 72-61, in etapa cu numarul 13 a Ligii Balcanice. Gaz Metan Medias a pierdut al patrulea meci consecutiv din grupa I a Eurochallenge, 79-81, acasa, cu Antwerp Giants, Belgia.

Formatia din Banie a condus cu aceeasi diferenta, 39-28, la pauza, dominand si partea a doua a jocului. S-au remarcat Kovac 22, Bureau 16 si Tyler 10, iar de la oaspeti, Cupkovic 24.

Mediesenii au pierdut la un singur cos, dupa ce fusesera condusi aproape tot timpul. Au castigat ultimele doua sferturi, 15-14 si 25-19, Dumitrescu inscriind un cos de 3 puncte la finalul jocului. Dumitrescu avea sa fie al treilea marcator al echipei, 18, cu doua mai putine decat Shiloh si Kemp. De la invingatori a iesit in evidenta Paerson, 23.

Estonienii de la Tartu University Rock s-au impus in fata formatiei ruse Krasnie Krilia Samara cu 84-73, avand doua puncte avans fata de Antwerp Giants si de invinsi. In etapa viitoare, penultima, Gaz Metan Medias va juca in deplasare, la Krasnie Krilia