Jocurile Olimpice de la Soci, a treia zi / UPDATE – Ania Monica Germaine Caill, ultimul loc la combinata nordica. Maria Hoefl-Riesch a luat aurul!

Pista-sanie-si-bob

UPDATE / Frantuzoaica Ania Monica Germaine Caill, sportiva care reprezinta Romania, a incheiat, luni, pe locul 22, ultimul, in proba de combinata nordica la schi alpin. Maria Hoefl-Riesch, din Germania a cucerit medalia de aur, prim a zilei si a doua medalie pentru tara sa, la 19 secunde si 33 de sutimi de Germaine Caill.
——————————————

Programul celei de-a treia zi a Jocurilor Olimpice de iarna de la Sochi, de luni, 10 februarie, cand se vor decerna cinci titluri olimpice, este urmatorul:

7.00-10.00 – Curling masculin – primul tur: Rusia – Marea Britanie, Elvetia – Suedia, Danemarca – China, Germania – Canada

9.00-10.30 – Schi alpin – Supercombinata feminin: coborare

11.45-14.35 – Short-track : 1500 masculin Finala, 500 metri feminin, calificari, stafeta de 3.000 metri feminin calificari

12.00-14.30 – Hochei pe gheata feminin – Tur preliminar: SUA – Elvetia

12.00-15.00 – Curling feminin – primul tur: China – Canada, Elvetia – SUA, Suedia – Marea Britanie, Rusia – Danemarca

13.00-14.10 – Schi alpin – Supercombinata feminin: slalom – Finala

15.00-18.25 – Patinaj viteza – 500 metri masculin – Finala

16.00-17.20 – Freestyle – schi acrobatic pe teren accidentat masculin – calificari

16.45-19.40 – Sanie – Individual feminin – Mansele 1 si 2

17.00-18.20 – Biatlon – Urmărire masculin (12,5 km) – Finala

17.00-19.30 – Hochei pe gheata feminin – tur preliminar: Finlanda – Canada

17.00-20.00 – Curling masculin – primul tur: SUA – Norvegia, Danemarca – Rusia, Canada – Elvetia, Suedia – Marea Britanie

20.00-21.35 – Freestyle – schi acrobatic pe teren accidentat masculin – Finala

La finalul primelor doua zile de concurs, Norvegia conduce, cu 2 de aur, 1 de argint si 4 de bronz. Olanda e pe locul secund, cu 2 medalii de aur, 1 de argint si 1 de bronz, in timp ce Statele Unite ocupa pozitia a treia, cu 2 medalii de aur si 2 de bronz.

Loc  Tara Aur Argint Bronz Total
1 Norway 2 1 4 7
2 Netherlands 2 1 1 4
3 United States 2 0 2 4
=4 Canada 1 2 1 4
=4 Russian Fed. 1 2 1 4
6 Austria 1 1 0 2
=7 Germany 1 0 0 1
=7 Poland 1 0 0 1
=7 Slovakia 1 0 0 1
=7 Switzerland 1 0 0 1
11 Sweden 0 2 0 2
=12 Czech Republic 0 1 1 2
=12 Italy 0 1 1 2
=14 Finland 0 1 0 1
=14 Slovenia 0 1 0 1
=16 Great Britain 0 0 1 1
=16 Ukraine 0 0 1 1

Sportivii romani Ania Monica Caill, Cornel Dumitru Puchianu si Raluca Nicoleta Stramaturaru vor concura, luni, in trei discipline dupa urmatorul program:

09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – super-combinata, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)

13.00 – Ania Monica Germaine Caill (daca se califica) – schi alpin – super-combinata, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)

16.30 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 12,5 km urmarire masculin, finala (Centrul Laura)

16.45 – Raluca Nicoleta Stramaturaru – sanie – simplu feminin, mansa 1 si 2 (Complexul Sanki)

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

  1. Roxana spune:

    Bafta multa romanilor!!!

Liga1 - PlayOff 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj50106
2FCSB49108
3CS U Craiova38100
4FC Viitorul35102
5Astra Giurgiu3310-2
6CSM Poli Iasi2410-14
Liga1 - PlayOut 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti541420
2FC Botosani40143
3OSK Sf Gheorghe34147
4Gaz Metan Medias30143
5Concordia Chiajna3014-5
6FC Voluntari2714-6
7ACS Poli Timisoara2714-6
8Juventus Bucuresti1714-16