Jocurile Olimpice de Iarna de la Soci / Austriacul Mayer, invingator surpriza la coborare. Ioan Valeriu Achiriloaie incheie pe 46

Ioan+Valeriu+Achiriloaie-joPrima proba olimpica a schiului alpin masculin la editia de la Soci a fost castigata de austriacul Matthias Mayer, 23 de ani. Plecat al 11-lea, a preluat conducerea, cu 2:06,23, nemaiputand fi detronat de la locul de onoare. S-au apropiat de el italianul Christoph Innerhofer, la sase zecimi si norvegianul Kjetil Jansrud, la zece, care aveau sa intre in posesia medaliilor de argint si bronz. Ioan Valeriu Achirilioaie (foto) a ocupat locul 46.

Campionul olimpic de la Vancouver, elvetianul Didier Defago, a venit doar pe  14, la 1,56 secunde de invingator. Deziluzii si pentru liderul Cupei Mondiale, norvegianul Aksel Lund Svindal, clasat al patrulea, la 29 de sutimi, elvetianul Carlo Janka, al saselea, la 48 si americanul Bode Miller, al optulea, la 52.

Ioan Valeriu Achiriloaie, 23 de ani, care s-a pregatit din octombrie in” tara valsului” cu un antrenor austriac, a ocupat locul 46, la 11,23 secunde in urma castigatorului. Trei dintre cei 50 de sportivi inscrisi n-au concurat: francezul Johan Clarey si norvegianul Alexander Aamodt Kilde au abandonat, iar argentinianul Cristian Simari Birkner nu s-a prezentat la start.