Andreea Chitu rateaza podiumul la turneul de judo din Franta! Alti sase sportivi romani iau parte la competitie

andreea-chituJudoka Andreea Chitu a pierdut lupta in lupta pentru medalia de bronz, programata in prima zi a turneului de Grand Slam desfasurat la Paris. Sportiva noastra a fost invinsa de Natalia Kuziutina, pe care a intalnit-o si in ultimele doua finale ale Campionatului European, la categoria 52 de kilograme. Medalia de aur a fost adjudecata de kosovara Majilinda Kelemendi, care a invins-o prin ippon pe finlandeza Jaana Sundberg.

La categoria 73 de kilograme masculin, Costel Danculea s-a clasat pe locul al 7-lea, dupa ce a fost invins in faza sferturilor de finala de francezul Jonathan Allardon. Aurul a fost cuerit de Gui-Man Bang, din Mongolia.

La 66 de kilograme, Laszlo Szoke a atins optimile de finala, unde a fost invins de rusul Mikhail Pulyaev, cel care a obtinut in cele din urma si medalie de aur a probei.

Monica Ungureanu s-a oprit si ea in turul doi, la categoria 48 de kilograme, in fata japonezei Emi Yamaghisi care in final avea sa castige aurul. Corina Caprioiu a fost invinsa inca din primul tur la categoria 57 de kilograme, castigata de japoneza Anzu Yamamoto.

Luni, in a doua zi de competitie, va intra in concurs Valentin Radu la categoria 90 de kilograme si Vladut Simionescu in concursul intrecerea greilor (+100 de kilograme).

sursa foto: jurnalul.ro

Etichetat cu: , , , , , , , ,