VIDEO / Real si Barça, pasi importanti catre finala Cupei Regelui!

Real-bucurie-CupaMiercuri seara s-a disputat prima mansa din semifinalele Cupei Spaniei. In prima, pe „Santiago Bernabeu”, Realul a primit vizita lui Atletico, o reeditare a finalei de anul trecut. De data asta, madrilenii si-au luat revansa cu varf si indesat, mai ales ca in campionat, in tur, pe acelasi stadion, trupa lui Diego Simeone se impune la limita.

S-a terminat 3-0 pentru Real, in ziua cand Cristiano Ronaldo a implinit 29 de ani, fara ca starul portughez sa-si treaca numele pe lista marcatorilor. Au marcat Insua(’17), autogol, Jesse (’57) si Miranda(’73), autogol. Returul se va juca pe 11 februarie.

A fost pentru a treia oara, in intreaga cariera, cand Ronaldo a evoluat de ziua sa de nastere si n-a marcat. Precedentele episoade s-au inregistrat in 2005, cu Manchester United si in 2003 cu Sporting Lisabona.

In urmatoarele trei meciuri din campionat, „Balonul de Aur” va absenta urmand sa-si ispaseasca o pedeapsa primita in urma unui gest nesportiv petrecut in meciul din etapa trecuta, de la Bilbao. La inceputul lunii martie cele doua rivale se vor duela din nou in campionat.

In cea de-a doua semifinala, Barcelona a primit vizita bascilor de la Real Sociedad. Si aici am avut parte de un autogol, nefericitul fiind portarul lui Sociedad, Zubikarai, in minutul 60, dupa un sut al lui Alexis(’60). A fost al 100 reusita pentru catalani in acest sezon, in toate competitiile. S-a terminat 2-0, dupa ce Busquets reusise sa deschida scorul in finalul primei reprize(’44).

Etichetat cu: , , , , , , , , ,