FINAL / Dinamo – IFK Goteborg 2-0. Flavius Stoican castiga primul trofeu cu „alb-rosii”: Cupa Marbella

dinamo-ifkDinamo a invins IFK Goteborg cu 2-0 in finala Cupei Marbella, competitie desfasurata intre echipele care isi desfasoara campania de pregatire la selecta baza de antrenamente de pe coasta sudica a Spaniei.

Daca suedezii au reusit sa tina piept Stelei, smulgand campioanei en-titre a Ligii 1  o remiza alba, in fata elevilor lui Flavius Stoican scandinavi au trebuit sa se recunoasca invinsi.

Dinamo a prestat un fotbal curajos si entuziast punand cu fiecare ocazie ivita presiune pe poarta adversa.  Primul semn al unui deznodamant favorabil „cainilor” s-a intrevazut in minutul 34 cand Tucudean a trimis cu calcaiul mingea in bara portii adversa, portarul suedez respingand apo in ultimul moment in corner. Dupa repunerea de la coltul terenului, Thicot a reusit sa scuture plasa portii adverse, deschizand calea ‘”alb-rosilor” catre o victorie importanta pentru moralul echipei aflate in recunostructie.

Intrat in minutul 62, Bilinski a inchis spre sfarsitul meciului tabela de amrcaj, cu un sut violent de la 30 de metri, dupa ce Munteau si Grigore mai incercasera si ei sa-l surprinda pe portarul suedez. La sfarsitul partidei, dinamovistii au ridicat,  asadar, trofeul Cupei Marbella, performanta simbolica, dar extrem de importanta pentru tanara echipa antrenata de Flavius Stoican.

Dupa meciul cu IFK Goteborg, Dinamo va mai juca, sambata, cu Lokomotiv Plovdiv, iar duminica vor reveni in tara pentru a se pregati de startul stagiunii secunde a campionatului.