Baschet – Liga Nationala / Campioana intrecerii feminine pierde la Targoviste. Echipele din Sibiu si Cluj conduc la masculin, inaintea partidei derby de sambata!

csm-targovisteDuelul finalistelor precedentei editii a campionatului feminin a revenit vicecampioanelor de la CSM Targoviste, 79-74 cu Universitatea „Vasile Goldis” ICIM Arad. Dambovitencele s-au apropiat la patru puncte de aradence si la doua de CSU Alba Iulia (77-52 cu Rapid). In competitia masculina continua sa conduca CSU Sibiu (75-61 cu Energia Rovinari) si U BT Mobitelco Cluj-Napoca (97-60 cu Concordia Chiajna), cu acelasi numar de puncte, 27. Care se vor duela sambata in sala din orasul de langa Somes.

Intrecerea masculina a avut un meci care a avut nevoie de o repriza de prelungiri, BC Mures-BCM Universitatea Pitesti, castigat de formatia argeseana cu 105-98, dupa ce la pauza era 47-47, iar la incheierea timpului regulamentar 90-90. Muresenii conduceau cu 84-78 cu trei minute inainte de final, dar oaspetii au revenit, egaland la 85 si avand apoi 90-87. Gazdele au egalat cu sansa, dar in prelungiri au ratat mult si au pierdut al doilea meci consecutiv pe teren propriu.

Celelalte rezultate: CSU Ploiesti-BC Timisoara 84-82, SCM Universitatea Craiova-Farul Constanta 100-55, Timba Timisoara-CSM Oradea 58-100. Partida Steaua CSM Eximbank-Gaz Metan Medias a fost amanata.

La feminin, dupa cele trei echipe mentionate, se afla in clasament ASC Sepsi Sfantu Gheorghe, 28 puncte (88-61 cu Phoenix Galati), CSBT Alexandria, 28 (83-45 in deplasare cu SCM CSS Universitatea Craiova), CSM Satu Mare, 25 (74-58 pe terenul celor de la Nova Vita Tg. Mures), Olimpia CSU Brasov, 25 (89-46 cu U Cluj-Napoca), Danzio Timisoara, 24 (76-65 cu Universitatea CSM Oradea).

In alta ordine de idei, mentionam ca final fourul Cupei Romaniei la masculin va avea loc in zilele de 11 si 12 aprilie, la Ploiesti. Pe 11 vor fi meciurile: CSU Ploiesti-Energia Rovinari si CSM Oradea-BCM Universitatea Pitesti.

A doua zi se vor disputa finala mica a echipelor invinse si finala castigatoarelor.