Snooker – Mastersul German / Ding Junhui se impune in fata lui Judd Trump, al patrulea turneu de puncte pentru sportivul chinez in acest sezon!

ding-junhuiDuminica seara, in Tempodromul de la Berlin, chinezul Ding Junhui l-a invins pe englezul Judd Trump in finala Mastersului German, al saptelea turneu de puncte al sezonului 2013-14, primul din acest an, in snookerul profesionist. Pentru sportivul chinez este al zecelea trofeu catigat de-a lungul carierei!

Prima repriza a finalei, adica primele patru frameuri, a fost adjudecata de tanarul Judd, scor 3-1. In startul partii secunde, sesiunea de dupa-amiaza, fiecare jucator a castigat cate un frame, dar Ding si-a adujedat si ultimele doua frameuri ale sesiunii, egaland scorul de pe tabela, 4-4. Pentru chinezul nascut in Provicia Jiangsu ultima repriza a inceput asa cum a terminat-o pe a doua, cu doua breakuri de peste 100 de puncte, singurele „century breaks” ale meciului. Seria excelenta a continuat cu alte doua frameuri consecutive, scorul devenind 8-4 pentru Ding, la numai un frame de castigarea trofeului. A urmat o pauza …

Meciul s-a reluat cu un Trump mult mai hotarat reusind in cele din urma sa-si adjudece frameul 13. Englezul a avut sansa sa castige si urmatorul joc, dar a ratat dintr-o pozitie mai mult decat perfecta si i-a dat sansa lui Ding sa inchida masa, ceea ce s-a si intamplat.

S-a terminat 9-5 pentru Ding Junhui, 26 de ani, performanta in urma careia a primit un cec in valoare de 80.000 de euro, in vreme ce invinsul sau a primit doar 35.000 de euro.

Ding devine astfel primul jucator dupa Stephen Hendry in 1990/91 care castiga patru turnee de puncte in acelasi sezon, Mastersul de la Shanghai, Openul Indiei, Campionatul International si Mastersul German!