Liga MOL / Nove Zamky castiga si la Ciuc, brasovenii inving ultima clasata!

miercurea-ciucDupa ce in urma cu cateva zile castigase pe terenul echipei ASC Corona Brasov, formatia slovaca Nove Zamky s-a impus si in fieful lui HSC Miercurea Ciuc, scor 3-2, asigurandu-si in proportie insemnata prezenta in careul de asi al Ligii MOL. Unde spera sa ajunga si teamul brasovean, dupa victoria cu 6-1 impotriva ultimei clasate Ujpesti TE.

Ciucanii au castigat prima repriza, in urma golului inscris de Becze in minutul 11,05, dar au pierdut-o pe urmatoarea dupa dubla lui Hrudik, 22,07, 24,28. Scocs a restabilit egalitatea in secunda 20 a ultimei reprize, dar Kames avea sa stabileasca rezultatul final in minutul 52,50. Kulka a ratat in doua randuri sansa echipei gazda de a trimite meciul in prelungiri. Nove Zamky ramane pe locul secund, acumland 79 de puncte, cu patru mai multe decat Miskolci Jegesmedvedek si cu sase fata de ASC Corona Brasov si HSC Miercurea Ciuc.

Formatia de langa Tampa s-a impus in prima si in ultima repriza, cu 3-1 si 3-0, in confruntarea cu Ujpesti TE, a doua incheindu-se fara goluri. Au marcat Zsok, Wehr, Saluga 2, Imecs si Petres, respectiv Pichler.

Lidera Dab Docler Dunaujvaros n-a putut (s-au n-a vrut) sa se impuna in fieful ocupantei locului 6, Ferencvaros Budapesta, scorul fiind 3-3 (1-1, 2-2, 1-1). Dab Docler are 92 de puncte si nu mai poate pierde prima pozitie inaintea semifinalelor, iar echipa din capitala Ungariei acumuleaza 63.

Competitia se intrerupe, ca si campionatul nostru, pana la 14 februarie. Brasovenii, care au un meci mai putin, pastreaza sanse de accedere in semifinale, urmand sa joace cu Miskolci Jegesmedvedek si Dab Docler Dunaujvaros, acasa, din nou cu formatiile din Dunaujvaros si Miskolc, dar pe terenurile acestora si cu Nove Zamky, tot in deplasare. Ciucanii vor intalni pe Dab Docler si Miskolci Jegesmedvedek, in arena proprie, Ferencvaros si Dab Docler, pe terenurile acestora.