Turneul celor 6 natiuni / Franta invinge Anglia dupa patru ani!

6natiuniEditia din acest an a Turneului celor 6 natiuni a programat in prima sambata a lunii ianuarie doua meciuri. Castigatoarea ultimelor doua editii, Tara Galilor a invins Italia cu 23-15 (17-3), iar Franta s-a impus in fata Angliei cu 26-24 (16-8), reusind prima victorie din ultimii patru ani.

Aplaudata de 80.000 de spectatori veniti pe Stade de France, Saint Denis. „Cocosii galici” au avut un meci extrem de greu. Au inceput in forta, conducand cu 16-3 in minutul 22, adversarii revenind puternic dupa pauza, reducand diferenta la 19-21 cu zece minute inainte de final. Au obtinut primele puncte, la care s-ar putea adauga altele, daca tinem sema ca vor mai juca doua partide pe teren propriu, cu Irlanda si Italia. Vor avea, insa, derby-ul cu Tara Galilor, pe Millenium Stadium din Cardiff, unde gazdele pierd destul de rar.

Duminica se va desfasura ultimul joc al rundei inaugurale, Irlanda-Scotia.